Värviliste pliiatsitega joonistamine: ettevalmistus.

posted in: Uncategorized | 0

Värviliste pliiatsitega joonistamine on lihtne tegevus. Sul on vaja paberit, pliiatseid ja ideed. Erinevalt teistest meediumitest on see ka palju puhtam tegevus. Maalimisel on vaja teha ettevalmistusi enne ja koristada pärast. Ka pehmete pastellidega joonistades tekib tolmu, käed saavad mustaks. Kui sa oled see tüüp, kellele ei meeldi mökerdada ja hindad detailsust, siis värvilised pliiatsid sobivad sulle ideaalselt. Kunstnikele mõeldud värvilised pliiatsid võimaldavad saavutada töid, mis ei jää kvaliteedilt alla maalidele või teisele meediumile.

Vanasti (sadu aastaid tagasi) kasutati värvilisi pliiatseid ainult kiireks visandamiseks enne maalima asumist. Eesmärk ei olnud neid töid säilitada. Ühel hetkel hakkas toimuma nihe, tekkis kunstnikke, kes võtsid pliiatsid enda peamiseks meediumiks. See omakorda pani tootjad valmistama ajale ja valgusele ülimalt hästi vastupidavaid pliiatseid. Sellist tüüpi pliiatsitest kirjutasin eelmisel nädalal >>> Värvilised pliiatsid – mida valida?
Kui sul on olemas 12 värviga komplekt, siis võib ka sellest alustada, ideaalis soovitan vähemalt 36 värviga komplekti.

Paber
Alustuseks tuleb valida paber, mis ei oleks liiga sile. Paberil peaks olema „hambad”. Värvilisi pliiatseid kantakse peale kihiti ja kui hambad puuduvad, siis saad katta maksimaalselt paar kihti ning sinu töö lihtsalt ei tule nii hea. Mul juhtus ükskord nii, et võtsin liiga sileda paberi ja see joonistus ei edenenud kuidagi. Kihid ei katnud ja ma jätsin töö pooleni. Mulle isiklikult meeldib pastellpaberit kasutada. Pastellpaberil on kaks erinevat poolt. Ühel pool tugevamad hambad ja teine pool siledam, mis sobib ka värvipliiatsitele. Õnneks on pastellpabereid saada väga erinevas värviskaalas ja sa ei pea piirduma ainult valge paberiga. Katseta erinevaid taustasid.

Ettevalmistus
Kui sa oled oma joonistuse teema välja valinud ja piirjooned peale kandnud, siis võta hetk, et valida oma värvide seast need toonid, mida kasutama hakkad. Pane nad eraldi alusele või värvikarbi kaane sisse. Otsi välja ka blender (kui see on komplektiga kaasas). Kui seda kaasas pole, siis selle saad soetada kunstitarvete poest või asendada valge pliiatsiga.

Miks otsida värvid eelnevalt välja, miks ma ei võiks seda teha joonistamise käigus?Sest kui sul on üle 30 erineva tooni, siis sa võid joonistamise ajal teha valesid valikuid või ajad toonid sassi. Seda juhtub rohkem, kui oskad aimata. 🙂 Kui kõik pliiatsid on ühes hunnikus, siis kulub vajaliku tooni otsimisele kaua aega.
Värvipaletti valides võta tükk proovipaberit ja tee sinna peale katsetused, kõrvuta toone, sega neid kokku. Ühesõnaga mängi läbi kohad, mis suure joonistuse puhul ette tulevad.

Mis on blender?
Blender on spetsiaalne läbipaistev pliiats, millega sulatatakse toonid omavahel kokku. Blendimine toimub erinevatel viisidel. Üheks viisiks on sulatada värve mõne värvilise pliiatsiga. Näiteks kui kõik kihid on peale kantud, siis võid selleks kasutada ka valget pliiatsit (eeldusel, et ta ei valgenda tööd). Enda kogemusest tean, et Faber-Castell Polychromos sobib blendimiseks, kuna tal see valge ei hakka nii hästi teiste värvide peale, kuid Prismacolori oma kasutan just siis, kui vaja highlight-ida.

Lisaks blender pliiatsile on saadaval ka burnisher (poleerimis) pliiatsid. Selle abil saavutatakse joonistuse maksimaalne siledus ja värvide ühtlustamine. Peale kasutamist ei saa enam värvikihte lisada.

Värvide sulatamiseks kasutatakse ka erinevaid lahusteid. Õlivärvi meediumi saab kasutada õlibaasil värvipliiatsite kokku segamiseks, et saavutada ühtlane blurry taust. Kannad värvid kihiti ära ja siis pintsliga segad meediumit juurde. Mina olen kasutanud seda toodet:

Mida valida, oleneb töö iseloomust. Blender pliiatsit on väga tüütu kasutada suurte joonistuste puhul, lahusti abil saab töö oluliselt kiiremini tehtud. Hea, kui on mitmed vahendid erinevate olukordade jaoks olemas.

Kui eelnevad etapid on läbi mõeldud ja vahendid valmis seatud, siis asugem joonistama!Järgmisel kolmapäeval kirjutan lähemalt meetoditest, kuidas värvipliiatsitega joonistada ja teen mõned näidistööd neid vahendeid kasutades. 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga